Findeks kredi notu nasıl yükseltilir ?

findeks kredi notu
findeks kredi notu

Findeks daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere kişinin bankalar ve finans kuruluşlarının verileriyle oluşturulan risk puanlama aracıdır. Bu puanlama bankalardaki mevduatınız , ödeme düzeniniz ve ödemeyi zamanında yapma alışkanlığıza bağlı olarak artıp azalabilir.

Findeks puanınızı yükseltmek için en önemli etken kredilerinizi zamanında geciktirmeden ödemeniz olacak.

Puanlamanın artıp azalmasına en çok etki eden şey de budur. Bankalar için en önemli kriter kredilerin zamanında ödenmesi olduğu için yani bankaların sizi güvenli ve borcuna sadık birisi olarak görmelerini sağlaması da zamanında ödeme alışkanlığınızın oturmuş olması.

Kredi borcu , vadeli mevduat hesabı , kredi kartı ekstrenizin zamanında ödenmesi hatta son zamanlarda Turkcell , Vodafone , Türktelekom gibi firmalar kontratlı telefon verirken sizi kendi finansal kuruluşlarından borçlandırır ve kredilendirir , bu kontratlı telefonların borcunuda zamanında ödemeniz gerekmektedir , en az kredi borcu kadar bu da önemlidir.

Kısaca findeks puanınızı yükseltmek istiyosanız tek yapmanız gereken borcunuzu ekstre tarihleri içinde ödeyip beklemek olacak.

Kredi Puanı neden önemlidir ?

Kredi puanı günümüzde çok önemlidir. Ev almak istediğinizde , bankadan araç kredisi çekmek istediğinizde hatta rent a car’dan araba kiralamak istediğinizde bile artık tek tuşla TC kimlik numaranızla tüm finansal durumunuz incelenip , kredi puanınız kontrol edilip işleminize devam edilir.

Kredi puanı 0’dan başlayıp 1900’e kadar artmaktadır. Aşağıdaki tablodan detaylı inceleyebilirsiniz.

Kredi puanlama şu şekildedir.

  • 0 – 699 puan: En Riskli
  • 700 – 1099 puan: Orta Riskli
  • 1100 – 1499 puan: Az Riskli
  • 1500 – 1699 puan: İyi
  • 1700 – 1900 puan: Çok İyi

 

Her türlü sorunuzu aşağıdan yorum yoluyla bize yazabilirsiniz.

Teşekkürler.